انجمن تخصصی سازه های ماکارونی؛ ایران خرپا
ارشد معماری - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن تخصصی سازه های ماکارونی؛ ایران خرپا (http://kharpa.ir/forum)
+-- انجمن: دانلود مقالات و پروژه ها (http://kharpa.ir/forum/forum-35.html)
+--- انجمن: مقالات و پروژه های مهندسی معماری (http://kharpa.ir/forum/forum-37.html)
+---- انجمن: تحصیلات تکمیلی معماری (http://kharpa.ir/forum/forum-44.html)
+---- موضوع: ارشد معماری (/thread-52.html)

صفحه‌ها: 1 2 3

ارشد معماری - سمیرا زارع - 5-17-1390

[b]معرفی رشته معماری درمقطع کارشناسی ارشد

پیشینه معماری ایران به حدود ۱۰۰۰ سال پیش از اسلام می‌رسد و پس از ظهور این دین نیز تاکنون شاهد بیش از ۱۴۰۰ سال معماری ایرانی- اسلامی هستیم. از قدیم‌الایام معماری ایران دارای دو نظام کلی آموزش بوده است. یکی از این دو، نظام آموزش سنتی معماری است، که ریشه در قرون و اعصار دارد و انتقال اطلاعات و مفاهیم در ان به‌صورت سینه به سینه، مدیدی و مدادی انجام پذیرفته است و نظام دوم، با ظهور مدارس معماری در ایران و تحت عنوان نظام آموزشی آکادمیک و کلاسیک بوجود آمده است. اهمیت بازشناسی آموزش معماری در کشور نیز آنجا بیشتر جلوه می‌نماید، که غالباً در مقام مقایسه معماری و معماران معاصر با معماری و معلمان گذشته بر می‌آییم. این در حالی است که معمار معاصر را محصول آموزش دانشکده‌های معماری امروزی و معمار گذشته را حاصل آموزش سنتی معماری می‌پنداریم.

گرایش‌ها و ابعاد مختلف این رشته درکارشناسی ارشد

رشته معماری در مقطع کارشناسی ارشد دارای گرایش‌های معماری-معماری، معماری-منظر، تکنولوژی معماری، معماری-انرژی، معماری-مرمت بناها و بافت‌های تاریخی و معماری-مدیریت پروژه و ساخت است.

معماری-معماری

در این گرایش در مقطع کارشناسی ارشد، دانشجویان کارشناسی که با مبانی طراحی و درک فضا و نحوه‌ی تلفیق جنبه هنری طراحی پروژه‌های مختلف، با مسائل فنی آشنا شده‌ و چند پروژه طراحی‌ کرده‌اند، حال در مقطع ارشد به صورت حرفه‌ای نحوه‌ی برخورد و کاربرد مبانی نظری را در پروژه‌های مختلف، تجربه می‌کنند.

توانایی‌های لازم برای ادامه تحصیل در این رشته

معماری رشته‌ای به قدمت تمدن بشری است و در قرن اخیر در دانشکده‌های هنر سراسر دنیا آموزش معماری صورتی نو به‌خود گرفته است. معماری رشته‌ای مابین هنر و فن است و تأکید بر قسمت هنری یا قسمت فنی آن در دانشکده‌های مختلف متفاوت است. دانشجوی معماری باید در کنار داشتن تجسم قوی و سلیقه‌ی هنری، از درکی عمیق از ایستایی و هندسه نیز برخوردار باشد. در کنار آن آشنایی با علوم اجتماعی، فلسفه، تاریخ و……… نیز برای دانشجویان در ادامه تحصیل مورد نیاز است. دانشجویان باید در خلق فضاهای مطلوب با توجه به ویژگی‌های هر پروژه مهارت کافی داشته باشند و توانایی ارائه و به تصویر کشیدن این فضاهای ذهنی را کسب کرده باشند که این خود درک عمیقی از فضای سه بعدی و پرسپکتیو را طلب میکند. در مقطع کارشناسی ارشد، مبانی نظری و نحوه استفاده و طراحی بر اساس مبانی نظری و فلسفی مورد تأکید قرار می‌گیرد. لذا از فارغ‌التحصیلان این مقطع انتظار می‌رود تا مبانی نظری آموخته شده را به خوبی در حرفه و محیط کار به مرحله اجرا بگذارند.

چه کسانی برای ادامه تحصیل در این رشته اقدام نکنند.

ورود به دوره‌ی کارشناسی ارشد معماری به کسانی که مدرک کارشناسی آن‌ها غیر از معماری است توصیه نمی‌شود چراکه در دوره ارشد با فرض توانایی بالای دانشجویان به طراحی معماری و درک فضا، بیشتر به کار بردن مبانی و مفاهیم معماری (که فرد پیش از این آموخته) مورد تاکید قرار می‌گیرد.

زمینه‌های اشتغال

نیاز به فارغ‌التحصیلان معماری-معماری در سطح کشور از کارفرمایان خصوصی در پروژه‌های کوچک و بزرگ تا کارفرمایان دولتی (فرمانداری‌ها، استانداری‌ها، شهرداری، وزارت‌خانه‌ها) در پروژه‌های عظیم متغییر است. اگرچه در سال‌های اخیر شاهد افزایش چشمگیر ظرفیت پذیرش دانشجویان معماری و ایجاد این رشته در دانشگاه‌های مختلف بوده‌ایم اما نیاز شدید کشور در بخش ساخت و ساز و کمبود ساختمان‌های مختلف به ویژه بناهای مسکونی، بازار این رشته را پر رونق کرده‌است.

تخصص فارغ‌التحصیلان این رشته

فارغ‌التحصیلان در رشته معماری در مقطع کارشناسی ارشد توانایی طراحی پروژه‌های مختلف از مقیاس‌های متفاوتی نظیر مسکونی، تجاری و فرهنگی تا پروژه‌های بزرگ در مقیاس شهری چون طراحی فرودگاه، استادیو‌های ورزشی، برج‌های مسکونی و اداری و … را دارند. به دلیل ویژگی‌های مختلفی که در این رشته وجود دارد و درگیری آن با موضوعاتی چون جامعه‌شناسی، فلسفه، هنرهای تجسمی و .. فارغ‌التحصیلان این رشته به حوزه‌های مختلف هنری دیگر نیز اشراف دارند. در حقیقت مهندس معماری در تیم‌های طراحی پروژه‌های معماری به عنوان عامل ارتباطی تخصص‌های مختلف و هدایت کننده گروه طراحی فعالیت می‌کند و بر جنبه‌های مختلف هنری و فنی هر پروژه کاملا مسلط است. به همین دلیل این متخصصان معمار هستند که خالق اصلی بناها و فضاهای شهری‌اند. اگرچه در هر پروژه متخصصان دیگری چون عمران، تاسیسات و … نیز حضور دارند.[/b]

رای موفقیت در رشته معماری توجه به اصول زیر الزامی ست:

1) اول نگاهی به آن دورها بینداز و خوب دقت کن ببین چه می بینی ،هم زمان نگاهی

به پشت سر (طوری بایست که پشت سر و روبرویت را به یک اندازه ببینی ).

2) توجه به انتخاب فرد یا افرادی که در این راه در کنار تو هستند یا قرار است باشند( سوابق

موفقیتها وارتباطات آنها را خوب بکاو).

3)گروه و افرادی که به قضاوت نتایج می پردازند( تیم داوری و چگونگی ارتباطت با آنها)، بررسی

سوابق و علایق .

4 )مرحله آخر میزان تلاش و پشتکارو خلاقیت و تمام آن چیزهاییست که از بچگی به خورد ما

داده اند.

حالا اگر اطلاعات بالا وارد یک لوله به نام دانشکده یا فضای آموزش رسمی معماری شوند

داریم:

1 )برای پروژهای دانشگاهی مخصوصاْ پروژه های پایانی: انتخاب یک موضوع بسیار ساده با

یک عنوان بسیار جذاب مثلاْ : "غول چراغ جادوی معماری ایران" یا "خانه خدایان همین نزدیکی

ست"

2) انتخاب دکتر x به عنوان استاد راهنما (خرید نان بربری برای استاد از ملزومات امر است)

هر دانشکده یک دکتر x دارد بگرد و دکتر x دانشکده ات را پیدا کن.اصلاً نگران نباش اگر این کار

وقت زیادی بگیرد تو از دوستانت که از 2 سال قبل بروی پروژه شان کار می کنند جلو می زنی

و یک شبه ره صد ساله می روی.

3)برگزاری چند مهمانی عصرانه و گپ های غیر علمی با هیات داوران (اعضای ژوژمان)

4) با توجه به 3 اصل بالا نیاز به توضیح نیست که" خ ل ل ا ق ی ت" چه رکن عظیمی ست...

ای به قول یکی از اندیشمندان آموزش معماری در

راهروهاست پس در راهروها سرت را بالا بگیر و خوب دورو برت را زیر نظر بگیر حتی اگر اینقدر

وقتت را بگیرد که هیچوقت وارد کلاس نشوی.

جامعه کلاس درس خوبی ست، معماران صاحب نام هر کشوری را مطالعه کنید خواهید دید

ارتباط آنها با رسانه ها و دست بالاتر با سیاست بسیار قوی ست .

کامو و نیچه هر دو راست می گفتند نه می شودحقیقت را تحمل کرد و نه می شود از آن

چشم پوشی کرد!

RE: ارشد معماری - فرهاد رادمنش - 5-17-1390

سلام

البته باید تاکید کنم این گریش هایی که گفتید در دفترچه ارشد هست اما وقتی که ارشد قبول شدید بازم با توجه به نوع دانشگاه گرایش تعریف می شه مثل موارد زیر که همگی بعد از انتخاب رشته معماری معماری باید انتخاب کنید:

1) معماری پایدار
2) معماری سبز
3) طراحی فضاهای آموزشی
4) طراحی فضاهای پزشکی و کلینکی
و ...

در مقطع دکترا داشتان پیچیده تر می شه

1) طراحی بنادر
2) طراحی فرودگاه
3) طراحی راکتور و پالایشگاه و ...

RE: ارشد معماری - حمید رضا نظری - 5-17-1390

ای جانم معماری

من می میرم واسه اینجور بحثها . تا آخرشم هستم باهاتون
نکنه دارم خواب میبینم معماری رو تو ایران خرپا میبینم ( این تکست مربوط به زمانی هست که شهرام صولتی دانشجوی معماری بود )
قابل توجه مهندس رضائی عزیز ما : خواهشا تو بحث معماری تیکه نندازین که من بشخصه روش حساسم

یک چیزی هست که همیشه اساتید معماری روش تاکید دارن و اون اینه که کلاس های عمران جزو خواب آورترین رشته هاست
چون تقریبا همه مطالب تکراری و عناوین درسهاشون مشابه به هم هست و بیشتر عناوین دروس ها که در کاردانی وجود داره مشابه اون در کارشناسی و ارشد زیاده و دانشجو ها هیچ علاقه ای به گوش دادن ندارن
بقول یکی از اساتید :
اولا وقتی وارد کلاس عمران میشی همه دانشجوها بلند میشن و تو از اینکه همه دانشجویان مرد و پسرن در لحظه اول خوف می کنی ( برخلاف رشته معماری که 50-50 مختلطن ) بعد که همه میشینن متوجه میشی آخر کلاس یه خانومی نشسته همچین غریب که معلوم نیست چی شده که از بدبختی افتاده رشته عمران . بعد بهش میگم چرا ته کلاس نشستی . همه پسرا میزنن زیر خنده که استاد اون جاش همون ته کلاسه . وقتی درس رو شروع می کنی و عقب رو نگاه می کنی نصف کلاس یا خودکار ندارن یا جزوه نیاوردن . یک ربع از کلاس میگذره استاد کم مونده جلو تخته خوابش ببره از بس کلاس بی حاله

استاد که شروع می کنه به خندوندن کلاس تازه متوجه میشه دوستان عمرانی ما اصلا حوصله خندیدن هم ندارن ( بر خلاف معماران عزیز که کلاس داریم گل و بلبل و سرشار از انرزی - اصلا آتلیه معماری یعنی نوشابه جگوار )

به هر حال بقول یکی از اساتید معماری که می گفت وقتی درس رو واسه عمرانیها شروع می کنن اینا می گیرن می خوابن تا آخر کلاس که با صدای باز کردن در کلاس اینا از خواب پا میشن میرن

به هر حال بنده یکی از طرفداران پر و پا قرص بحث معماری تو ایران خرپا هستم و این می تونه یگانه امیدهای دانشگاههای ایران برای تبدیل نشدن کلاسها به خوابگاه رو به سمت ایران خرپا بکشونه Heart

RE: ارشد معماری - علی رنود - 5-18-1390

سلام خدمت دوستان معماری
خواستم چند نکته در جواب حمیدرضا جان بگم
اولا معمارای ایرانی رو اگه بخوایم خوب کاراشون رو ریشه یابی کنیم میشه گفت مهندس عمران بودن تا اینکه معمار باشن چئن که کارای جالب و طرح های جالب رو با تحلیل های فوق العاده بدست میاوردن نه مثل معمارای جدید طرحو میکشیدن تازه به فکر تغییراتش میفتادن بگذریم
کلاس های عمران اگر خبر ندارین بدونین که مختلط شده و در ضمن سرکلاس خواب آلود بودن مربوط به اکثر رشته هاست و دلیلش هم برنامه ریزی غلط نظام آموزشیه به عنوان مثال کی میتونه 3 ساعت ریاضی بدون فاصله یاد بگیره(هر کی هست که این قابلیت رو داره واقعا مخه و اسوه صبر)
و لازم به ذکره که بگم حقیقتش من تا حالا معماری های آزاد و دولتی رو دیدم و تا حالا هرچی دیدم به جز دانشجوهای خوش گذران و جوکر و اهل گشت و گذار چیز دیگه ای توشون ندیدم البته این بین حمید رضا نظری و جناب رادمنش استثنا هستند و خانم زارع هم اصلا نمیشناسم امیدوارم به کسی بر نخوره
یا حق

RE: ارشد معماری - سمیرا زارع - 5-18-1390

(5-18-1390، 01:14 صبح)علی رنود نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام خدمت دوستان معماری
خواستم چند نکته در جواب حمیدرضا جان بگم
اولا معمارای ایرانی رو اگه بخوایم خوب کاراشون رو ریشه یابی کنیم میشه گفت مهندس عمران بودن تا اینکه معمار باشن چئن که کارای جالب و طرح های جالب رو با تحلیل های فوق العاده بدست میاوردن نه مثل معمارای جدید طرحو میکشیدن تازه به فکر تغییراتش میفتادن بگذریم
کلاس های عمران اگر خبر ندارین بدونین که مختلط شده و در ضمن سرکلاس خواب آلود بودن مربوط به اکثر رشته هاست و دلیلش هم برنامه ریزی غلط نظام آموزشیه به عنوان مثال کی میتونه 3 ساعت ریاضی بدون فاصله یاد بگیره(هر کی هست که این قابلیت رو داره واقعا مخه و اسوه صبر)
و لازم به ذکره که بگم حقیقتش من تا حالا معماری های آزاد و دولتی رو دیدم و تا حالا هرچی دیدم به جز دانشجوهای خوش گذران و جوکر و اهل گشت و گذار چیز دیگه ای توشون ندیدم البته این بین حمید رضا نذری و جناب رادمنش استثنا هستند و خانم زارع هم اصلا نمیشناسم امیدوارم به کسی بر نخوره
یا حق

مرسی والبته خوش گذرونی نیست
من شاید برای تحویل پروژهام شد 5روز اصلااااااااااااااااا نخوابیدم
خوشیو سختی داره Big Grin ممنون از نظرتون

RE: ارشد معماری - فرهاد رادمنش - 5-18-1390

خب من هم عمران خوندم هم معماری باید عرض کنم جذابیت رشته معماری به این هست که هم فنی و هم هنری هشت و هیچ رشته ای تو دنیا نداریم که این شاخصه رو داشته باشه در ضمن جناب رنود معمار طرح می ده و حتی دتایل اجرایی می ده و مهندس عمران فقط محاسبه می کنه و صد البته 90 درصد عمرانی ها میان میگن نمیشه این دهنه به جای 7 متر 6 متر باشه لول

RE: ارشد معماری - فرهاد رادمنش - 5-20-1390

من افتخار می کنم که ارشتکت هستم و در امضام هم بیشتر به معماری بودنم تاکید کردم در ضمن من خودم برات محاسبه می کنم دهانه 11 متری با اسکلت بتنی برات حالشو ببری کار نشد نداره مهندس

البته برا بچه های عمران همیشه کار نشده تا اینکه خلافش ثابت شه قبلاً که بیشتر از 4 متر واسه مسکونی دهانه نمی دادن الان به زور بکس معماری کوتاه امدن امیدوارم روی برسه که 10 متر هم ردیف کنن البته ناگفته نمونه بعضی هاشونم جسارت این کار رو دارن البته احتملاً مهندس رضایی جز این دسته هستن

RE: ارشد معماری - علی رنود - 5-20-1390

سلام خدمت دوستان
مثل اینکه بحث عمران معماری داغ شده خوبه پس جا داره چند تا نکته اعلام بشه
فردا که خدای نکرده زلزله بیاد میان میگن ساختمون مقاوم بود یا میگن إإإإإإإإ ساختمونش چقدر قشنگ بود خراب نشد؟Big GrinBig GrinBig Grinوای خدا چقد با این جمله حال کردم
وای مهندسای نعماری یک طرح رویایی برا خودشون تصور میکنن بعد ما عمرانیا بهشون میگیم که چطوری این طرح عملی میشه آخی الهی چقدر شما مظلومینTongueTongueمیخوام شوخی کنم خواهشا کسی به دل نگیره
دیدین بچه ها میخوان کاردستی درست کنن میان پیش بزرگترا چون اونابهتر بلدن؟حالا شده قضیه معماریا که مثل بچه ها میاین میگن بابایی این طرح منه برام محاسباتشو انجام میدی من با ماشین حساب بلد نیستم کار کنم بعد حالا فکرشو کنید بابایی ناز کنه وای خدا اونوقت بچه معمار میگه بابایی آفرین آفرین بیا گریه میکنماBig GrinBig GrinBig GrinBig GrinBig Grinای خدا کاش داستان نویس هم میشدم اونوقت بزرگترین طنز پرداز میشدم
امیدوارم ناراحت نشین به شخصه قائل به هیچ یک از این دعواهای و کل کل های بین رشته ای نیستم چون فقط و فقط مانع پیشرفته به عنوان مثال بچه های عمران میگن معماری ها ریاضیات و محاسباتشون ضعیفه و فقط نقاشی بلدن ولی به نظر من این یک دلخوشیه و افرادی مثل جناب رادمنش ثابت کردن یک معمار میتونه در محاسبات بسیار قوی باشه و با مقام های خودشون در مسابقات سازه اینو اثبات کردن
یا حق

RE: ارشد معماری - سمیرا زارع - 5-20-1390

علی رنود

اقای رنود داستان قشنگی بود واقعا
خلاقیت خوبه این چیزیه که شما عمرانیا ندارین و نکته قابل اهمیت دیگه
بجز خلاقیت جذابیته
معماری جذابیت داره عمران خیلی خشکه همش محاسبات
نکته ای که دیگه اینجاست
اینه که اون کارایی که ما انجام میدیم کار دستی بچه مهد کودکیا نیست
درسته کاره دسته اما واسه همون باید دستت قوی باشه
بیا مسابقه بزاریم تو ساده ترین و مقدماتی ترین قسمت معماری
خط صاف D:

محمد جواد رضایی
خیلی خوبه مندسBig Grin:

فرهاد رادمنش
مرسی اقای رادمنشSmile

RE: ارشد معماری - فرهاد رادمنش - 5-20-1390

جناب رنود عزیز به قول خودت داشتان خوب می گی مهندس

چند نکته بهتون بگم شوخی هم نمی کنم جدی می گم

نکته اصلی اینه که معمار دتایل اجرایی می ده و وقتی بگه دهانه من باید 36 متر باشه مهندس محاسب باید محاسبه کنه حتی اگه معمار بگه این باید فلزی باشه یا کابلی یا هرچی مهندس محاسب نمی گه نه بتنی اش کن در اصل مهندسین عمران معروفن به محاسبه قربونش برم الان بیشتر محاسبات رو هم نرم افزار حساب می کنه من روابط فضایی رو به عنوان یه آرشیتکت می دونم یه چیزی رو بکشی تجسم فضایی ام می گه بعداً چی می شه اما در عمران این بی معنی هست در ضمن مطرح ترین آرشیتکت های دنیا خودشون محاسب هستن یعنی ببخشد در آتلیه و دفترشون چند تا اپراتور دارن که داده های نرم افزار رو براشون در میاره

به کسی بر نخوره اما در عمران شما وارد نرم افزار می شید اطلاعات می دید بعد نتیجه می گیرید مثل کاری که خود مهندس نوری تو همین سایت نمونه آورده بعد برای کنترل بعضی جاها رو هم دستی محاسبه می کنن که به جرات 99 درصد محاسبین محترم اینکار رو نمی کنن حالا شما با یه نقشه کس که با اتوکد کار می کنه چه فرقی درید اونم کار دست و دسن شده معمار رو نفشه کشی می کنه مهندس عمران هم محاسبه می کنه وای که چقدر منم خندیدم

من یا خانم حداد یا هر معمار دیگه اگه نرم افزار رو مسلط باشیم دیگه چه فرقی با شما داریم اونم فکر کنم حداکثر 3 ماه وقت بخواد که البته من تا حدودی SAP بلدم چون به خاطره سازه ماکارونی مجبور بودم یاد بگیرم

به قول خانم حداد حاضریم مسابقه خط راست با شما بزاریم یه کاغذ A4 بزاریم اول تا آخرش رو فقط خط بکشیم تازه نمی گم دایره بکشیم لول

امیدوارم بهتون بر نخوره من عاقل شدم و در تحصیلات تکمیلی معماری رو انتخاب کردم امیدوارم شما هم به راه راست هدایت بشید آمین

This forum uses Lukasz Tkacz MyBB addons.