انجمن تخصصی سازه های ماکارونی؛ ایران خرپا
آموزش نحوه اتصال تخته و حلقه به سازه - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن تخصصی سازه های ماکارونی؛ ایران خرپا (http://kharpa.ir/forum)
+-- انجمن: آموزشی (http://kharpa.ir/forum/forum-13.html)
+--- انجمن: مقالات آموزشی (http://kharpa.ir/forum/forum-14.html)
+--- موضوع: آموزش نحوه اتصال تخته و حلقه به سازه (/thread-196.html)

صفحه‌ها: 1 2 3 4 5

آموزش نحوه اتصال تخته و حلقه به سازه - حميد پورملک - 6-21-1391

سلام

لینک آموزش

[attachment=275]

سمیه قائدرحمتی :

در این فیلم به صورت مرحله به مرحله با نحوه اتصال تخته بارگذاری به سازه ماکارونی آشنا می شوید. لازم به ذکر است که این فیلم فقط برای آشنایی شما با نحوه ی اتصال، تهیه شده است و روشهای دیگری نیز وجود دارد که میتوان از آنها استفاده کرد.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

روش های دیگر :

جواد عباسی :
سلام
دوست عزیز فعلا می تونید از این آموزش مقدماتی استفاده کنید ، لازم به ذکر هست که این روش ها ، روش های ابتکاری کاربران سایت هست که در اختیار ما قرار دادن.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

RE: آموزش نحوه اتصال تخته و حلقه به سازه - حجت الله صفرپور - 6-21-1391

سلام

مهندس پورملک دست درد نکند خیلی عالی بود

من که کلی یاد گرفتم

با تشکر

RE: آموزش نحوه اتصال تخته و حلقه به سازه - ابوذر کوزه گری - 6-21-1391

سلام.
مهندس پور ملک عالی بود.خیلی چیزارو رو که بلد نبودم یاد گرفتم ممنونم.

RE: آموزش نحوه اتصال تخته و حلقه به سازه - فرهاد نوروززاده - 6-21-1391

سلام. مهندس پورملک عزیز خیلی آموزش خوبی بود ممنونم.Heart
فقط دو تا سوال برای من مطرح شد که اگه ممکنه بهش پاسخ بدید:
1- علت قرار دادن پله (ماکارونی) زیر چوب چی هستش؟
2- چرا توی سازه سنگین باید تخته چوبی کمی بالاتر از سطح تراز تکیه گاه ها باشه؟ یعنی زمانی که اون پله رو نداریم هم باید 7 تا 10 میلیمتر رو رعایت کنیم و تخته چوب رو بالاتر نصب کنیم یا میتونیم توی تراز تکیه گاهها قرارش بدیم؟

با تشکر

RE: آموزش نحوه اتصال تخته و حلقه به سازه - علیرضا نظری - 6-21-1391

سلام
مهندس اگر اون پله ساخته نشه بعد از 200 کیلوگرم چوب از گره کنده میشه . چون نمیشه چسبرو یکپاچه زد و ما در چند مرحله چسبکاری میکنیم واسه همین چوب کنده میشه . و با ایجاد پله این مشکل حل میشه .

RE: آموزش نحوه اتصال تخته و حلقه به سازه - حميد پورملک - 6-21-1391

سلام
ممنون از جناب نظری . جواب کامل رو دادن .
مهندس نوروززاده اون پله حتما باید باشه و اگه شما هم سطح پایینی چوب رو هم تراز کششی ارشه بزارید دیگه جایی واسه نصب پله نیست . پس حتما باید چوب 7 تا 10 میلیمتر بالاتر باشه .

و اینکه همیشه وقتی یه نفر یه روش ساختی رو پیشنهاد میده هیچوت فکر نکنین این بهترین روش ساخته . خیلی روشهای دیگه واسه ایجاد پله زیر چوب هست و اینکه اندازه اون پله چقدر باشه یه مقدار تجربیه . که باید با تجربه بدست بیارید تا سازه بهینه بسازید .

RE: آموزش نحوه اتصال تخته و حلقه به سازه - علی رنود - 6-21-1391

سلام
ممنون حمید جان
یک نظر دارم
قبلا جناب قاسمپور یک آموزش از اتصال تخته و حلقه برای دوستان گذاشته بودند
در اون آموزش دو روش گفته بود که یکی از روش ها تقریبا شبیه همین روش پله ای تو بود که فقط پله نداشت و گفته بود که این ساده ترین اتصال هست و اتصال بهتر از این وجود داره
در روش دوم تخته در داخل گره مرکزی قرار میگرفت به همون شکلی که دیده بودی
در توضیحی که نوشتی به نظر میاد در بررسی کششی ها با توجه به اینکه چند رشته ای هستن توزیع تنش خوبی که انتظارش رو داریم درست نمیشه(ما در واقع انتظار داریم که کششی ها همه با هم تحت کشش ثابتی باشند مگر اینکه خود کششی ها قوس داشته باشند که باعث خطا بشن
یعنی اینکه اگر روشی که گفتی را اجرا کنیم کششی هایی که به تخته نزدیک ترند بیشتر تحت کشش قرار میگیرند تا اون کششی هایی که دورترند از تخته
در ضمن اگر دقت کنید تخته در بارگذاری تحت خمش هستش و هنگامی که تحت خمش قرار میگیره وقتی مقطع کششی ها رو بررسی میکنیم یک جریان برش بین کششی ها ایجاد میشه که باز باعث تغییر توزیع تنش در مقطع تحت کشش ما میشه و اگر از روش پله ای استفاده کنیم خمش کوچکی در جهت عرضی سازه خ کششی ها وارد میکنه که این خمش بر اثر یک برش بوجود اومده و با توجه به نیمه گیردار بودن اتصال مرکزی میتونه خیلی برای کششی هایی که از جنس مصالح ترد هستند خطرناک باشه(البته این خطر میتونه با مربع یا مستطیل شدن اتصال مرکزی تا حدودی رفع بشه)
به نظر من اگر تخته در داخل گره مرکزی جاش آماده بشه هم از لحاظ تراز بودن و وسط بودن و هم از لحاظ تحت کشش قرار دادن تمامی کششی ها به اندازه یکسان(حداقل در تئوری)برتری نسبی به روش پله ای داره
بازم تشکر میکنم که واقعا برای این آموزش تموم تجربه و دانایی خودت رو گذاشتی دمت گرم+++

RE: آموزش نحوه اتصال تخته و حلقه به سازه - حميد پورملک - 6-21-1391

سلام .

حرفت تو بررسی سازه ای درسته . چون ما دارم چوب رو به یه فاصله ای از مرکز سطح کششی وصل میکنیم .
اما تو اون حالتم که جای چوب رو توی کششی خالی کنیم و و چوب رو از داخل کششی رد کنیم بازم همین اتفاق میافته . هیچ فرقی نداره .
در مورد خمش چوب .اگه قطر چوب مناسب باشه . خمشی اتفاق نمی افته که مخرب باشه .

بازم واسه اون که تاثیر این اتفاق کمتر شه یه راه خیلی ساده هست . اما این به عهده خود دوستان . آموزش فکر کنم به اندازه کافی باشه . اما بازم خیلی راه ها واس بهتر شدنش هست .

RE: آموزش نحوه اتصال تخته و حلقه به سازه - علیرضا نظری - 6-21-1391

روش خالی کردن گره مرکزی در عمل سخت و کار بیخودی هست چون باید به اندازه ی چوبی که استفاده خواهید کرد دقیق وسط گره رو خالی کنید که اگر از قبل مثلا با یک یونولیت این کارو کرده باشید بعد از قرار دادن چوب و چسب زذن,چسب زیر چوب در اثر بارگزاری میشکنه Wink خیلی کارها در صحبت خوب هست در عمل باید جواب بده این روش جواب نمیده چون یکی از سازه های ما شهرکرد گره مرکزیش شکست که رسول میدونه چرا واسه همین اون روش چوب چسبوندن جواب نمیدهTongue .

RE: آموزش نحوه اتصال تخته و حلقه به سازه - حجت الله صفرپور - 6-21-1391

سلام

در مورد چوب و تخته و صحبت مهندس رنود که کششی های یک سمت به تنش بیشتری می افتد خیلی جالب بود و خود من رو به فکر فرو برد

که باید حتما به طور کامل مدل بشود

ولی من با ماکارونی پله و همین طور قرار دادن تخته درون گره مخالف هستم و دلیل در آمدن چوب فکر نمیکنم دلیل اصلی باشد

و دلیل اصلی اون خیلی باید حرفه ای تر از این صحبت ها باشد

مستقیم نمیگم ولی مربوط به دقت در ساخت است نه مقاومت

با تشکر

This forum uses Lukasz Tkacz MyBB addons.