انجمن تخصصی سازه های ماکارونی؛ ایران خرپا
تحليل خرپا ماكاروني با نرم افزار sap2000 - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن تخصصی سازه های ماکارونی؛ ایران خرپا (http://kharpa.ir/forum)
+-- انجمن: آموزشی (http://kharpa.ir/forum/forum-13.html)
+--- انجمن: مقالات آموزشی (http://kharpa.ir/forum/forum-14.html)
+--- موضوع: تحليل خرپا ماكاروني با نرم افزار sap2000 (/thread-128.html)

صفحه‌ها: 1 2 3

تحليل خرپا ماكاروني با نرم افزار sap2000 - جواد عباسی - 12-6-1390

با توجه به ایجاد تاپیک جدید آموزش sap2000 ورژن 14 ، این تاپیک (تحليل خرپا ماكاروني با نرم افزار sap2000) بسته شده و خواهشمندیم سوالات خودتونو از این پس در تاپیک جدید با آدرس زیر مطرح فرمایید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

با سلام خدمت شما دوستان و دانشجويان عزيز

جناب آقاي مهندس نوري يكي از مدرسين سايت ايران خرپا ، لطف كردن و وقت گذاشتند تا يك مقاله آموزشي در مورد نحوه مدل كردن خرپا با sap2000 رو براي ما تهيه كردند . من متن اين آموزش رو خوندم و كاملا روان و با تصوير آموزش دادند.

يا حق

RE: تحليل خرپا ماكاروني با نرم افزار sap2000 - زهره1362 - 2-7-1391

مرسی خیلی بدردم خورد

RE: تحليل خرپا ماكاروني با نرم افزار sap2000 - روزبه نوری - 2-7-1391

برای اینکه در روند تحلیل به مشکلی بر نخورید حتماً از نرم افزار sap ورژن 9 یا 10 که در سایت هم برای دانلود گذاشته شده استفاده کنید.در صورت استفاده از sap 9 که در سایت هست قبل از نصب ، تاریخ کامپیوتر رو به قبل از سال 2012 میلادی برگردانید سپس نصب کنید.

RE: تحليل خرپا ماكاروني با نرم افزار sap2000 - حمیدرضا کرامتی - 2-8-1391

با سلام خدمت آقای نوری چرا تو ورژن های بالا تر مثلا 15 مقدار ارور ها اینقد بالا رفته

RE: تحليل خرپا ماكاروني با نرم افزار sap2000 - روزبه نوری - 2-8-1391

یکی از دلایلش اینه که ورژنهای بالاتر به دلیل اینکه در ایران اکثرشون قفل شکسته هستند این ارورها رو میدن و چه بسا نتایج درستی هم ندن.
ورژنهای پایین هم قفل شکسته هستند ولی تا حد زیادی به خاطر تستهایی که شدن بهتر نتیجه میدن و با نرم افزار اتو کد هم مشکلی ندارند.
ولی در کل این سوالیه که برای خود من هم هنوز جوابش کامل پیدا نشده.

RE: تحليل خرپا ماكاروني با نرم افزار sap2000 - مسعود افضلی - 2-8-1391

سلام
در ادامه آموزش کامل و مفید دوست عزیزم آقای نوری من یه مطلب کوچک برای مدل سازی سازه در SAP رو آموزش میدم که نیاز شما رو از import فایل های dxf برطرف میکنه.

خطاهایی که نرم افزار سپ میده میتونه ناشی از ایراد در نقشه وارد شده از اتوکد(DXF) یا مشکلات مدلسازی (مثل اشتباه تعریف کردن شرایط تکیه گاهی و... ) و در بعضی موارد ایراد در نسخه قفل شکسته نرم افزار باشه.( بعضی از کرک ها باعث بروز مشکلاتی در نحوه عملکرد نرم افزار میشن)
من فرض رو میذارم بر اینکه نقشه وارد شده ما از اتوکد دارای ایراداتی هست یا اینکه ورژن های جدید SAP بطور کامل از اونها پشتیبانی نمیکنن پس من از یک راه حل جایگزین به جای ایمپورت dxf استفاده میکنم و اون ترسیم مستقیم قوس در نرم افزار sap هست.
برای ترسیم قوس لازمه که اطلاعات زیر رو بدونیم :
[تصویر:  s2231_1.png]
این اطلاعات شامل شعاع قوس و زاویه قوس (البته نصف زاویه قوس) هست. به نظرم بهتره که قوس رو اول در اتوکد بکشید و بعد مشخصات اون رو از قسمت properties استخراج کنید تا در نرم افزار sap به کار ببریم!
1.ترسیم قوس مورد نظر در نرم افزار اتوکد
2.قوس رو انتخاب کنید،کلیک سمت راست کرده و روی گزینه properties رو کلیک کنید
3. در کادر باز شده مقدار Radius و End Angel و Start Angelرا برداشت کنید.
4.زاویه تتا برابر است با : End Angel-Start Angel) /2)
5.نرم افزار SAP رو باز کرده،واحد اندازه گیری رو مشخص کنید (مثلا kgf.cm) سپس از منو File گزینه New Model رو انتخاب کنید
6.در صفحه باز شده قالب Shells رو انتخاب کنید
7.در قسمت Shell Type گزینه Barrel Shell رو انتخاب کنید
8.در کادر باز شده Length را یک عدد دلخواه(مثلا 2 یا 3)، زاویه تتا را با توجه به مقدار بدست آمده در مرحله 3 و 4 به Roll Down Angle و مقدار R را به Radius تخصیص دهید.
9.گزینه Num. of Divisions,Axial را برابر 1 قرار دهید.
10. در قسمت Num. of Divisions,Angular ، تعداد تقسیماتی که مایلید بر روی یال فوقانی (فشاری) انجام گیرد (مثلا یال فوقانی به 20 قسمت تقسیم شود) را وارد نمایید.
11.تیک گزینه Restraints را بردارید.
12.دکمه ok را بزنید.
13. در نمای y-z قرار بگیرید.
14. شکلی که مشاهده میکنید، شکل نهایی نیست، بلکه کمک ترسیم شما برای رسم قوس است.
15. با استفاده از ابزار ترسیم المان (Draw Frame/Cable Element) گره های موجود روی قوس (کمک ترسیم) در نمای Y-Z رو با دقت تمام به هم وصل کنید! (به همین سادگی!)
16.به نمای X-Z برید ، و بغیر از شکلی که خودتون رسم کردید، همه چیز (منظور اون شکل کمک ترسیم هست)رو پاک کنید!
17.با کمک ابزار ترسیم المان گره های موجود بر روی قوس رو با دقت تمام به گره مرکزی وصل کنید.
18.قوس مد نظر شما در اتوکد کاملا آماده هست.
نکته: اگر در وصل کردن گره ها به یکدیگر Grid Line ها مزاحم ترسیم شما بود ، دکمه F7 رو بزنید تا از شر اونها خلاص بشید!
روش بالا یه روش منطقی نیست! ولی در عوض هوشمندانه هست و به راحتی میتونید مشکل رسم در نرم افزار SAP رو باهاش دور بزنید!
باید سعی کنیم که فقط اپراتور نباشیم!
19. از اینجا به بعد ادامه مراحل رو بر اساس جزوه آموزشی آقای نوری پیش ببرید.
اگر باز هم نرم افزار خطا گرفت، مطمئن باشید که ایراد از قفل نرم افزار یا تخصیص هایی است که شما انجام دادید.

RE: تحليل خرپا ماكاروني با نرم افزار sap2000 - مسعود افضلی - 2-9-1391

در اولین فرصت اگر وقت شد، آموزش تصویری این روش رو حتما قرار میدم.
خواهشا اگر دوستان این روش رو استفاده کردن، نتیجه رو اعلام کنن تا اگر مفید نبوده این کار ، چاره بهتری بیاندیشیم.

RE: تحليل خرپا ماكاروني با نرم افزار sap2000 - مسعود افضلی - 2-10-1391

سه تا سازه مدل شده در SAP ورژن 15 رو در سایت قرار میدم.
میتونم اقرار کنم، این ورژن بهترین و کم خطا ترین ورژنی از SAP هست که من دیدم!
تحلیلی که انجام داده دقیقا با نتایج تحلیل دستی همخوانی داره.
یک سازه کاملا خرپایی مدل شده که در اون برش و ممان صفر هست و فقط نیروی محوری داریم.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

RE: تحليل خرپا ماكاروني با نرم افزار sap2000 - احسان نظری - 2-10-1391

ممنون جناب افضلی عزیز
باید با SAP ورژن 15 باز کنیم ؟

RE: تحليل خرپا ماكاروني با نرم افزار sap2000 - احسان نظری - 2-13-1391

سلام جناب نوری عزیز

به جز برنامه سپ و انسیس برنامه دیگه ای برنامه تحلیل نیست ؟؟؟؟

This forum uses Lukasz Tkacz MyBB addons.